Czy fotowoltaika jest EKO?

Zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne. Wprowadzając nowe technologie, zawsze powinno brać się pod uwagę, stopień ich wpływu na planetę. Z biegiem lat konwencjonalne źródła energii zastępowane są naturalnymi, odnawialnymi źródłami. Przykładem tego może być system fotowoltaiczny. Panele fotowoltaiczne służą do pobierania nieskończonej energii słonecznej. Instalacja produkuje prąd elektryczny, zapewniając bezpieczeństwo środowisku, jak i człowiekowi.

Jak działa fotowoltaika?

Moduły pv czerpią energię z promieni słonecznych, a następnie przekształcają ją w prąd zmienny za pomocą falownika. Taki zabieg pozwala zasilić nasz dom lub gospodarstwo. Ważną funkcję samej instalacji, stanowi przechowywanie energii. Jeżeli przez pewien okres czasu, nasze panele wytworzą nadwyżkę prądu, to jest on umieszczany w sieci. Dzięki temu możemy zasilać urządzenia energią słoneczną nawet w pochmurne dni.

Dodatkową zaletą fotowoltaiki jest ich cicha praca systemu. Pojedyncze panele nie wytwarzają praktycznie żadnego dźwięku. Niewielki hałas wytwarza jedynie wentylator, który służy do chłodzenia inwertera solarnego. Jednak jego poziom wynosi maksymalnie 45 dB w odległości jednego metra. Stanowi to nieodczuwalną wartość dla ludzkiego ucha.

Wpływ na środowisko

Główny powód zanieczyszczeń powietrza i gleby stanowią odpady wytwarzane np.: w wyniku spalania węgla kamiennego. Ich chemiczne właściwości mają niebagatelny wpływ na rozwój życia ziemskiego. Przez kilkadziesiąt lat pracy, panele fotowoltaiczne nie wytwarzają żadnych odpadów. Są bezemisyjne i nie powodują skutków ubocznych dla flory i fauny.

Należy jednak pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna emituje zanieczyszczenia jedynie przy jej złomowaniu lub wytwarzaniu. Wraz z biegiem lat, firmy produkujące moduły fotowoltaiczne zaczynają używać nowoczesnych technologii, które dbają o jeszcze mniejszą emisję szkodliwych odpadów do atmosfery. Przykładem tego jest powtórne przetwarzanie, co pozwala na ekstrakcję krzemu cechującego się wysoką czystością. Taka czynność pozwala na zmniejszenie energii, która potrzebna jest do wydobycia surowca. Wielu specjalistów uważa, że całkowite pozbycie się dwutlenku węgla z modułu pv, może potrwać maksymalnie 6 miesięcy. Zaznaczają również, że proces uwalniania CO2, nie jest zagrożeniem dla środowiska ekologicznego.

Najbardziej problematyczną czynnością branży fotowoltaicznej jest recykling. Przestarzałe modele zawierają substancje toksyczne m.in.: ołów, miedź, selen, kadm, gal. Proces recyklingu takich metali nie jest łatwym zadaniem, ponieważ są niebezpieczne dla zdrowia. Sama technologia fotowoltaiczna jest stosunkowo młoda. Oznacza to, że jesteśmy dopiero w pierwszej fazie unowocześniania przerobu surowców paneli fotowoltaicznych.