Fotowoltaika - darmowy prąd i czyste powietrze!


W Polsce zdecydowana większość energii elektrycznej wytwarzana jest w elektrowniach opalanych węglem kamiennym i brunatnym. Taki sposób generowania energii powoduje emisję ogromnych ilości dwutlenku węgla do naszej atmosfery. Nie jest tajemnicą, że ilość dostępnych surowców opałowych na świecie jest ograniczona, a koszty ich wydobycia z każdym rokiem są coraz wyższe, co bezpośrednio wpływa na koszt zakupu energii elektrycznej. W ostatniej dekadzie coraz więcej zwolenników znajdują sposoby wytwarzania energii elektrycznej oparte na odnawialnych źródłach energii (OZE). Jeśli zależy Ci na zdrowym i czystym powietrzu i nie chcesz martwić się kolejnymi podwyżkami cen prądu zapoznaj się z naszą ofertą i zainwestuj w instalację fotowoltaiczną.

klimatyzacja Katowice 7
klimatyzacja Katowice 7

Instalacja fotowoltaiczna - główne elementy i zasada działania:


Głównymi elementami instalacji fotowoltaicznej (PV) są panele fotowoltaiczne, inwerter solarny (falownik). Energia słoneczna docierająca do ogniw paneli fotowoltaicznych zostaje zamieniona na prąd stały w wyniku zjawiska nazywanego efektem fotowoltaicznym. W celu wykorzystania wygenerowanego prądu stałego na domowe potrzeby, prąd stały doprowadzony jest do falownika, w którym jest on przekształcany na prąd przemienny o parametrach odpowiadających parametrom prądu dostarczanego z sieci publicznej.
Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest instalacja fotowoltaiczna typu on-grid, która połączona jest z siecią publiczną z wykorzystaniem dwukierunkowego licznika energii elektrycznej. Instalacja tego typu nie wymaga wykorzystania dodatkowych kosztownych akumulatorów, a nadwyżka wyprodukowanej energii przesyłana jest do sieci elektroenergetycznej. W momencie gdy ilość zużywanej energii jest większa od ilości energii produkowanej, różnica pobierana jest z sieci publicznej. W instalacjach fotowoltaicznych o mocy do 10 kWp nadwyżka energii przesyłana jest do sieci ze współczynnikiem 0,8 co oznacza, że za każdą wygenerowaną nadwyżkę o wysokości 1 kWh możemy w późniejszym terminie pobrać z sieci 0,8 kWh bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Dla instalacji o mocach od 10 kWp do 40 kWp współczynnik ten wynosi 0,7. Według polskiego prawa, ilość wyprodukowanej i zużytej energii elektrycznej bilansowana jest w cyklu rocznym, dlatego optymalnie dobrana instalacja PV pozwala w całości zaspokoić roczne potrzeby zużycia energii.

klimatyzacja Katowice 5
klimatyzacja Katowice 6

Wsparcie finansowe:


Rządowy program „Mój prąd” –  stanowił instrument dedykowany wsparciu rozwoju energetyki prosumenckiej, a konkretnie wsparciu segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). Jego celem było zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Dofinansowaniu podlegały instalacje PV o mocy 2-10 kWp. Dofinansowanie w formie dotacji obejmowało do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia, ale nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Ilość wniosków projektu była ograniczona, a całkowity budżet na projekt wynosił 1mld złotych. Niestety program ten został zakończony w dniu 6.12.2020. Na 2021 Polska otrzymała znaczną pulę środków z UE na rozwój, dlatego należy spodziewać się uruchomienia podobnego programu również na rok 2021.

Odliczenie 18% kosztów instalacji PV od podatku – zgodnie z rozporządzeniem Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 29 grudnia 2018 r. dla osób fizycznych istnieje możliwość odliczenia wydatków poniesionych na instalacje fotowoltaiczne wraz montażem od podstawy podatku dochodowego. Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. zł. W przypadku, gdy kwota odliczenia nie ma pełnego pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, odliczenie pozostałej kwoty nastąpi w kolejnych latach (maksymalnie przez 6 lat).

Przykład: Dla instalacji PV o wartości 32 tys. zł wartość odliczenia wynosi 18% x 32 tys. zł =  5 760zł.

 

Czas zwrotu inwestycji i dodatkowe korzyści:


Wykres poniżej pokazuje szacunkowy czas zwrotu inwestycji dla obiektu zużywającego rocznie około 6000 kWh energii elektrycznej. Do obliczeń przyjęto poniższe założenia:

 • każdy zainstalowany kWp instalacji wygeneruje rocznie średnio 920 kWh energii elektrycznej;
 • 30% wyprodukowanej energii zużywane będzie natychmiast bez przesyłania do sieci (rocznie 2100 kWh);
 • 70% wyprodukowanej energii (ok 4900 kWh) przesyłane będzie do sieci ze współczynnikiem 0,8. Do pobrania z sieci w późniejszym terminie będzie ok 3900 kWh;
 • moc instalacji fotowoltaicznej – 7,6 kWp;
 • szacunkowy koszt instalacji: 34 200zł;
 • roczny wzrost cen energii elektrycznej na poziomie 5%.

W zależności od wykorzystanego wsparcia finansowego okres zwrotu powyższej instalacji nastąpi odpowiednio w czasie:

 • wariant 1 z wykorzystaniem programu „Mój prąd” i ulgi podatkowej: W tym przypadku całkowity zwrot kosztów instalacji nastąpi po około 5 latach i 8 miesiącach – obecnie od 6.12.2020 program nie jest dostępny.
 • wariant 2 z wykorzystaniem ulgi podatkowej – całkowity zwrot kosztów instalacji nastąpi po około 7 latach.
 • wariant 3 bez wykorzystania dodatkowych źródeł finansowania – całkowity zwrot nastąpi po 8 latach użytkowania instalacji fotowoltaicznej.

Bilans 10 letniego użytkowania instalacji fotowoltaicznej:

 • wariant 1 z wykorzystaniem programu „Mój prąd” i ulgi podatkowej: W tym przypadku po 10 latach eksploatacji oszczędność wyniesie ok 22 200 zł.
 • wariant 2 z wykorzystaniem ulgi podatkowej – oszczędność po 10 latach wyniesie ok 17 200 zł.
 • wariant 3 bez wykorzystania dodatkowych źródeł finansowania – oszczędność po 10 latach wyniesie ok 11 100 zł.

Każdy kolejny rok eksploatacji instalacji to dodatkowe minimum 6 000 zł oszczędności.
Większość producentów gwarantuje bardzo wysoką sprawność paneli fotowoltaicznych przez okres minimum 15 lat, a niektórzy producenci nawet 25 lat. Dla tak długiego okresu eksploatacji układu sumaryczne oszczędności będą wynosić kilkadziesiąt tysięcy złotych, a dodatkowo Państwa dom lub firma podwyższy swoją wartość i atrakcyjność.

Kompleksowa realizacja z firmą RAMAX:


Mając na uwadze zadowolenie klienta, stosujemy urządzenia wiodących marek, gwarantujące wieloletnią wydajną i bezawaryjną pracę  całego systemu. Do każdej instalacji podchodzimy indywidualnie dobierając parametry urządzeń i sposób montażu optymalny dla spełnienia oczekiwań klienta. Decydując się na współpracę z naszą firmą otrzymasz:

 • doradztwo techniczne na każdym etapie inwestycji;
 • wizję lokalną w celu optymalnego określenia położenia paneli PV;
 • dobór urządzeń podstawowych i systemu montażowego dopasowanych do potrzeb;
 • darmową wycenę w różnych wariantach;
 • schemat rozmieszczenia paneli na dachu;
 • symulację zwrotu kosztów instalacji;
 • symulację rocznego rozkładu efektywności pracy instalacji PV;
 • indywidualny projekt instalacji;
 • profesjonalny, terminowy i estetyczny montaż instalacji;
 • pomoc w dopełnieniu wszystkich niezbędnych formalności;
 • uruchomienie i testy systemu.

Uwaga: do każdej instalacji gratis dodajemy roczne ubezpieczenie instalacji od zdarzeń losowych.

Jeżeli rozważacie Państwo instalację systemu fotowoltaicznego w domu lub firmie zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Przedstawmy możliwe warianty wykonania instalacji oraz przygotujemy bezpłatną wycenę rozwiązania spełniającego Państwa oczekiwania.

Zainwestuj w lepsze jutro! Decydując się na fotowoltaikę dbasz zarówno o naszą planetę, jak i również o swoje wydatki. Jak wiemy większość energii elektrycznej w Polsce nie jest pozyskiwana z odnawialnych źródeł energii, tylko z elektrowni opalanych węglem kamiennym czy brunatnym. Jeśli więc czujesz, że powinniśmy to zmienić, dołącz do nas i wybierz Nasze usługi w zakresie paneli fotowoltaicznych! Działamy i montujemy na terenie Katowic, Piekar Śląskich, Bytomia oraz Będzina.

Fotowoltaika-w jaki sposób działa?

Dzięki fotowoltaice możemy pobierać prąd całkowicie za darmo z promieni słonecznych. To wszystko za sprawą użycia nowoczesnych technologii. Możesz cieszyć się energią słoneczną, która pozyskana za pomocą paneli fotowoltaicznych trafia do falownika, gdzie zostaje zamieniona w prąd, który może być wykorzystywany w Twoim domu. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo pieniędzy na rachunki związane z opłatami energii elektrycznej. Inwestycje w fotowoltaikę są niesamowicie ważne, a mogą wynieść nas stosunkowo niedużo, dzięki odpowiednim dofinansowaniom.

Zalety użytkowania fotowoltaiki

Z paneli fotowoltaicznych nasze gospodarstwo domowe może czerpać ogrom korzyści. To inwestycja na lata i przyszłość z jaką się zmierzymy. Dlatego warto zdecydować się na zakup i odpowiedni wybór fotowoltaiki. To właśnie dzięki niej pozyskujesz zieloną energię, która pozytywnie wpływa na Twoje otoczenie i całe środowisko. Dbasz o to czym będziemy oddychać za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Panele fotowoltaiczne są wytrzymałe na ekstremalne warunki pogodowe, a właściwa ich konserwacja czy zabezpieczenie nie są niczym trudnym. W łatwy sposób mogą sobie Państwo obliczyć za ile lat zwróci się inwestycja. Mogą również to zrobić nasi specjaliści, którzy podadzą Ci dokładne dane. Porady na temat fotowoltaiki możesz zaczerpnąć w miejscowościach, takich jak Katowice, Piekary Śląskie, Bytom czy Będzin.

Gdzie zamontować fotowoltaikę?

Zastanawiasz się nad zakupem paneli fotowoltaicznych, jednak nie wiesz gdzie mogłyby zostać umieszczone? Nic się nie martw! Jesteśmy dla Ciebie i możemy przyjechać jeśli, mieszkasz w Katowicach, Piekarach Śląskich, Bytomiu bądź Będzinie. Najlepszym rozwiązaniem oczywiście będzie zamontowanie paneli słonecznych na ekspozycji południowej. W takim przypadku możesz czerpać większe korzyści z fotowoltaiki, gdyż panele skierowane na południe są bardziej nasłonecznione, co oznacza większą produkcję energii elektrycznej. Potrafimy jednak dostosować się do każdych warunków i wybrać lokalizację, która sprawi że nie stracisz ani grosza na fotowoltaice.

(C) 2020 Wszelkie prawa zastrzeżone. RAMAX GANCARZ, GAMROT SPÓŁKA JAWNA