Inwestycja w panele fotowoltaiczne – czy warto?

Panele słoneczne to technologia przyszłości. Inwestują w nią zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne. Pozyskiwanie energii ze światła słonecznego jest niewątpliwie technologią we wczesnych stadiach rozwoju, a jej perspektywy są szerokie.

Dlaczego fotowoltaika zyskała swoją popularność?

Instalacja paneli słonecznych jest stosunkowo kosztowna niż instalacja tradycyjnych domowych systemów energetycznych. Jednak popularność fotowoltaiki rośnie z każdym rokiem. Są ku temu dwa główne powody:

  • Ekologia – przejście z konwencjonalnych źródeł energii przyciąga coraz większą uwagę kraju, więc rząd i sami obywatele poszukują alternatywnych źródeł energii.
  • Wygoda – nic nie wskazuje na to, że w ciągu najbliższych wieków zabraknie nam dostępu do słońca, dlatego instalacje fotowoltaiczne są jednym z najlepszych źródeł pozyskiwania energii.

Czym w ogóle jest fotowoltaika?

            Fotowoltaika to dziedzina nauki i technologii zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną. Dokładniej, dzięki zastosowaniu fotowoltaiki, możliwa jest zamiana promieniowania słonecznego na energię elektryczną.

Obecnie, najbardziej wydajne ogniwa przekształcają do 46% promieni słonecznych docierających do Ziemi w energię elektryczną. W systemach komercyjnych ta wydajność wynosi zwykle 15-20%. Pomimo tych ograniczeń jest już możliwe zapewnienie światu technologii słonecznej z odpowiednią infrastrukturą – 173 000 megawatów energii słonecznej docierającej do Ziemi. To ponad 10 000 razy więcej niż cała ludzkość.

inwestycja w panele fotowoltaiczne

Energia Słoneczna przyszłością?

            Pierwszym argumentem przemawiającym na tak jest opłacalność fotowoltaiki, która opiera się głównie na uzyskaniu niezależności energetycznej poprzez uzyskanie nieskończonej energii. Właściciele prywatnych instalacji fotowoltaicznych zwykle zużywają około 30% wyprodukowanej energii. A co z nadwyżką prądu?

Zgodnie z ogłoszoną 20 lutego 2015 r. „Ustawą o odnawialnych źródłach energii”, wytworzona nadwyżka energii elektrycznej zostanie zwrócona i zmagazynowana w krajowym systemie elektroenergetycznym. Możesz dostać prąd za darmo, kiedy tylko tego potrzebujesz. Zwykle dzieje się to zimą, kiedy słońce nie jest tak mocne, a dni są krótsze.

            Kolejna zaleta, mówi o dobrej wiadomość nie tylko dla krajów rozwiniętych, ale także dla krajów najbiedniejszych, ponieważ całe miasta są właściwie pozbawione mocy i zwykle znajdują się na słonecznych terenach. Wytwarzanie energii fotowoltaicznej może nie tylko przynosić komfort zachodnim społeczeństwom, ale także zapewniać możliwości rozwoju najbiedniejszym krajom.